Donor Spotlight

Donor Spotlight

Jeff Chaddock and his partner Mark Morrow are challenging you to leave a gift beyond your lifetime.

Learn more

2017 Scholarship Recipients


AK Steel Foundation STEM Scholastic Award

Grant Brown, Brown County
Lillyann Kimberly, Brown County
Kimberly Sycks, Coshocton County
John Barba II, Guernsey County
Kerrigan Hoover, Jackson County
Elloria Shaw, Muskingum County
Kylie Bell, Perry County
Jacob Cruse, Pike County
Tyler McCormick, Scioto County
Grace Stutler, Washington County

Ariana Ulloa Scholarship

Karyna Antemiuk, Athens County
Kemas Asim Fauzi, Athens County

Bachtel Athletic Award

Cody Michael Bartrum, Meigs County
Gracie Huffman, Meigs County

Bachtel Scholastic Award

Jordan Roush, Meigs County
Tyler Williams, Meigs County

Bellisio Foods Scholarship

Noah Davis, Jackson County
Peyton Miller, Jackson County
Riley Patton, Jackson County
Christopher Penwell, Jackson County

Cambridge High School Class of ’57 Scholarship

Gariett Durben, Guernsey County

Cambridge Singers Scholarship

Christian Mills, Guernsey County

Don Coss Memorial Scholarship

To be announced later this summer.

Doug Steele Memorial Scholarship

Abigail Huffman, Guernsey County

Dr. Allen Smith Memorial Scholarship, Scholastic Award

Katelyn Exline, Jackson County
Allyson Irwin, Jackson County
Peyton Miller, Jackson County

Dr. Allen Smith Memorial Scholarship, Community Service Award

Paul Bowman, Jackson County
Ryan Exline, Jackson County

Guernsey County Education Assistance Grant Fund

To be announced later this summer.

James R. Milligan Legacy Scholarship

Shane Lucas, Guernsey County
Jensen Lanning, Guernsey County

Janet Hursey Koehler Wade Scholarship

Dylan Dupler, Perry County

Jeff Cox and Jane Cox Schumacher Scholarship

Alexis Wheeler, Guernsey County
Diana Wheeler, Guernsey County
Samantha Knuchel, Monroe County

Jennifer Garrison Public Service Scholarship

Samantha Knuchel, Monroe County
Jacob Shreve, Monroe County
Jeremy Hall, Noble County
Zachary Cunningham, Washington County
Bishop Ford, Washington County

Jenny Cornelius-Woltz Memorial Scholarship

Shayla Gabriel, Muskingum County

Lee Beckett Legacy Scholarship

Matthew Carter, Athens County
Sydney Lent, Athens County
Samantha Taylor, Athens County

Lester and Thelma Ellwood Scholarship

John Barba II, Guernsey County
Kristi Bates, Guernsey County
Nicholas Bates, Guernsey County
Riley Blancett, Guernsey County
Robin Bodner, Guernsey County
Riley Bromer, Guernsey County
Taylor Delong, Guernsey County
Isaac Gann, Guernsey County
Jessie Howald, Guernsey County
Robert Moore, Guernsey County
Olivia Rhodes, Guernsey County
Ryan St. Clair, Guernsey County
Mackenzie Lane Tucker, Guernsey County
Alexis Wheeler, Guernsey County
Diana Wheeler, Guernsey County
Gerrad Williams, Guernsey County
Alyssa Williams, Guernsey County
Samantha Workman, Guernsey County

Loran and Shirley Stutz Scholarship

Alexus Starr, Guernsey County
Gerrad Williams, Guernsey County

Madison High School Alumni Scholarship

Alexus Starr, Guernsey County

Mary E. Kackley-Brill Scholarship

Diana Wheeler, Guernsey County

Myron Fishel Scholarship

Riley Blancett, Guernsey County
Sophia Blattner, Guernsey County
Tyler Carpenetti, Guernsey County
Taylor Delong, Guernsey County
Madeline Fraley, Guernsey County
Ian Googins, Guernsey County
Alexis Highman, Guernsey County
Angela Hopkinson, Guernsey County
Abigail Huffman, Guernsey County
Donny Ingold, Guernsey County
Makayla LoChiatto, Guernsey County
Robert Moore, Guernsey County
Harrison Ogle, Guernsey County
Caleb Oliver, Guernsey County
Teiara Saling, Guernsey County
Brittany Smith, Guernsey County
Marlo Taylor, Guernsey County
Alyssa Voytko, Guernsey County
Kyle Wells, Guernsey County
Alexis Wheeler, Guernsey County
Jarrett Wilson, Guernsey County

Ora E. Anderson Scholarship

Samantha Wilson, Columbiana County
Jacob Cruse, Pike County


Southern Perry County Academic Endowment Scholarships

Catherine Blankenship Scholarship
Kaley Toth, Perry County

Briggs Family Scholarship
Kaitlyn Borghese, Perry County
Colton Brown, Perry County
Robert Sockman, Perry County

Murray and Lulu Brown Scholarship 
Jacyntha Dutiel, Perry County

Jesse, Olema, and Ralph Drake Scholarship
Makayla Alexander, Perry County
Garrett Bartley, Perry County
Korrie Block, Perry County
Kaitlyn Borghese, Perry County
Colton Brown, Perry County
Austin Plant Collins, Perry County
Sanae Dutiel, Perry County
Jacyntha Dutiel, Perry County
Andrew Jeffers, Perry County
Stephen McGrath, Perry County
Chelsea Spergin, Perry County
Robert Sockman, Perry County
Kaley Toth, Perry County
Traven Wood, Perry County

William and Frances Dunlap Scholarship
Sanae Dutiel, Perry County

John and Elsie Exenkemper Scholarship 
Chelsea Spergin, Perry County

Bruce and Dolores Hannah Scholarship
Kerrie Block, Perry County

Paul and Charlotte Hope Scholarship
Traven Wood, Perry County

Vincent and Gene Hope Scholarship
Kaitlyn Borghese, Perry County

Charlene Joseph Scholarship
Colton Brown, Perry County

Commander Lambert Scholarship
Sanae Dutiel, Perry County
Chelsea Spergin, Perry County

Joseph and Marie Litchenstein Scholarship
Stephen McGrath, Perry County

Donald and Catherine Palmer Scholarship
Austin Plant Collins, Perry County

Jack and Clara Reho Scholarship 
Robert Sockman, Perry County

Ben & Alyce Shaver Scholarship
Makayla Alexander, Perry County

Shawnee Alumni Association Scholarship
Garrett Bartley, Perry County

Robert Woodruff and Charles and Elizabeth Woodruff Scholarship
Andrew Jeffers, Perry County

Susan K. Ipacs Nursing Legacy Scholarship

Desiree Coey, Athens County

Wayne F. White and Bob Evans Legacy Scholarship

Mackenzie Inman, Ashtabula County
Nicole Buchanan, Athens County
Kemas Asim Fauzi, Athens County
Amelia Radhiya, Athens County
Brock Decoy, Belmont County
Grant Brown, Brown County
Lillyann Kimberly, Brown County
Cheyenne Perkins, Clermont County
Aaron Kemats, Columbiana County
Joshua Kent Winters, Gallia County
Robert Moore, Guernsey County
Jamie Secrest, Guernsey County
Alexus Starr, Guernsey County
Chad Jones, Highland County
Noah Davis, Jackson County
Morgan Lahrmer, Jackson County
John Davis, Lawrence County
Brooke Elswick, Lawrence County
Katelyn Ferguson, Lawrence County
Breanna Jones, Lawrence County
Kara Spencer, Lawrence County
Jane Casto, Mahoning County
Cade Santha, Mahoning County
Kristen Szalay, Mahoning County
Sky Brown, Meigs County
Jade Dudding, Meigs County
Savannah Smith, Meigs County
Jordan Penrod, Morgan County
Brandon Carpenter, Muskingum County
Kiersten Mitchell, Muskingum County
Allison Murphy, Muskingum County
Maya Norris, Muksingum County
Devin Repuyan, Muskingum County
Kylie Bell, Perry County
Jacob Cruse, Pike County
Chance McNelly, Pike County
Mary Grace Ropp, Pike County
Bret Lane, Ross County
Kali McQuirt, Ross County
Sylvia Miller, Ross County
Julia Evertsy, Scioto County
Tyler McCormick, Scioto County
Victoria Reffit, Scioto County
Cheyenne Granger, Trumbull County
Jessica Wylie, Trumbull County
Clay Riddle, Tuscarawas County
Nathan Stratton, Tuscarawas County
Lindsey Colvin, Washington County
Carly Haffner, Washington County
Abigail Robinson, Washington County

Weissinger Family Memorial Scholarship

Stormy Chaney, Wood County

West Union Alumni & Friends Education Fund Scholarship

Madison Welch, Adams County
Chelsey Yates, Adams County

Winnie Mae Sharpe Scholarship

Makayla Lynch, Guernsey County