Donor Spotlight

Donor Spotlight

Jeff Chaddock and his partner Mark Morrow are challenging you to leave a gift beyond your lifetime.

Learn more

2016 Scholarship Recipients


AK Steel Foundation STEM Scholastic Award

John Barba, II, Guernsey County
Tyler Burris, Guernsey County
Katie Cook, Columbiana County
Matthew Heffinger, Mahoning County
Adelaide Hirschi, Washington County
Johnny Lively, Gallia County
Jayllex Mills, Jefferson County
Matthew Neehouse, Washington County
Braden Potts, Muskingum County
Kaitlyn Seevers, Washington County
Madison Snyder, Highland County
Morgan Thornsberry, Scioto County
Kyle Turner, Jackson County

Ariana Ulloa Scholarship

Charlea Grant, Meigs County

Bachtel Academic Award

Jaxon Meadows, Meigs County
Kelsie Powell, Meigs County

Bachtel Athletic Award

Haiden English, Meigs County
Tyler Fields, Meigs County

Bellisio Foods Scholarship

Zachary Koop, Wisconsin
Shaw Newsom, Jackson County
Hailee Shover, Jackson County

Cambridge High School Class of 1957 Scholarship

Tessa Foraker, Guernsey County

Cambridge Singers Scholarship

Levi Masters, Guernsey County

Don Coss Memorial Scholarship

James Antalis, Guernsey County
Caleb Heller, Noble County
Luke Klinehoffer, Muskingum County
Luke Larson, Muskingum County
Cole Larson, Muskingum County
Maurice Lathan, Jr., Guernsey County
Ryan Long, Muskingum County
Ryan Lovette, Noble County
Zavin Orr, Guernsey County
Benjamin Van Wey, Muskingum County
Robert Warne, Guernsey County

Doug Steele Memorial Scholarship

Samantha Brown, Guernsey County
Caryn Hodges, Guernsey County

Dr. Allen Smith Memorial Scholarship, Scholastic Award

Katelyn Exline, Jackson County
Peyton Miller, Jackson County
Logan Woodyard, Jackson County

Dr. Allen Smith Memorial Scholarship, Community Service Award

Peyton Miller, Jackson County
Abigail Van Allen, Jackson County
Logan Woodyard, Jackson County

Guernsey County Education Assistance Grant Fund

Cole Bennett, Guernsey County
Trey Bennett, Guernsey County
Zachery Beres, Guernsey County
Eric Black, Guernsey County
Robin Bodner, Guernsey County
Laura Bourne, Guernsey County
Samantha Brown, Guernsey County
Reid Bugglin, Guernsey County
Manny Burch, Guernsey County
Chandler Burris Jones, Guernsey County
Kaylie Callihan, Guernsey County
Anthony Carpenetti, Guernsey County
Matthew Dalton, Guernsey County
Dana Davis, Guernsey County
Nicholas Dunlap, Guernsey County
Victoria Dunlap, Guernsey County
Jena Dye, Guernsey County
Hunter Dyer, Guernsey County
Alexandria Fraley, Guernsey County
Danae Fields, Guernsey County
Lauren Finnegan, Guernsey County
Brittany Fraunfelter, Guernsey County
Serra Googins, Guernsey County
Sarah Gotschall, Guernsey County
Kaleb Graham, Guernsey County
Blake Hardesty, Guernsey County
Colin Harshbarger, Guernsey County
Megan Heady, Guernsey County
Logan Helmick, Guernsey County
Ayden Howell, Guernsey County
Don Ingold, Guernsey County
Joshua Jamiel, Guernsey County
Rachel Jamiel, Guernsey County
Eli Johnson, Guernsey County
Allison Kenney, Guernsey County
Madison Kenney, Guernsey County
Ian Kerr, Guernsey County
Josslyn King, Guernsey County
Kevin Lapp, Guernsey County
Clayton Lapp, Guernsey County
Maurice Lathan, Jr., Guernsey County
Elijah LePage, Guernsey County
William LePage, Guernsey County
Sawyer Leppla, Guernsey County
Makayla LoChiatto, Guernsey County
Amelia Lucas, Guernsey County
Tracy Lyons, Guernsey County
Trent Lyons, Guernsey County
Anna Mallett, Guernsey County
Levi Masters, Guernsey County
Clay McCauley, Guernsey County
Miranda Miser, Guernsey County
Dylan Moore, Guernsey County
Elizabeth Nelson, Guernsey County
William Nelson, Guernsey County
Brady Neuhart, Guernsey County
Emily Orr, Guernsey County
Samantha Perkins, Guernsey County
Diana Price, Guernsey County
Katelyn Regula, Guernsey County
Kelli Reineccins, Guernsey County
Olivia Rhodes, Guernsey County
Kaitlynn Roberts, Guernsey County
Heather Robertson, Guernsey County
Aaron Ruby, Guernsey County
Kevin Scrudders, Guernsey County
Courtney Smith, Guernsey County
Kennedy Smith, Guernsey County
Erica Snyder, Guernsey County
Christopher Starr, Guernsey County
Nathanael Steele, Guernsey County
Abigail Tatgenhorst, Guernsey County
Kiersten Taylor, Guernsey County
Kohl Taylor, Guernsey County
Nathan Thompson, Guernsey County
Sarah Thompson, Guernsey County
Noah Townsend, Guernsey County
Trislyn Treherne, Guernsey County
Eric Valentine, Guernsey County
Katelyn Waggoner, Guernsey County
Megan Warne, Guernsey County
Alexis Weaver, Guernsey County
Lacy West, Guernsey County
Kristin Taylor, Guernsey County
Amelia Wickham, Guernsey County
Austin Wilkinson, Guernsey County
Trevor Wilkinson, Guernsey County
Alyssa Williams, Guernsey County
Emily Yanico, Guernsey County
Hallie Zimmer, Guernsey County
Samuel Zimmer, Guernsey County

James R. Milligan Legacy Scholarship

Jessica Lucero, Guernsey County
Ian Kerr, Guernsey County

Jeff Cox and Jane Cox Schumacher Scholarship

Brooke Jones, Monroe County
Jenny Larrick, Guernsey County
Kylie Milhoan, Monroe County
Clay Weckbacher, Monroe County


Jennifer Garrison Public Service Scholarship

Alivia Frazier, Washington County
Brandon Larsen, Washington County
Cady Lenington, Washington County
Kaylen Morrison, Washington County
Molly Scheich, Noble County

Jenny Cornelius-Woltz Memorial Scholarship

Danae Fields, Muskingum County

Lee Beckett Legacy Scholarship

Alisa Kelley, Athens County
Emily McCulloch, Athens County

Lester and Thelma Ellwood Scholarship

Britt Adams, Guernsey County
John Barba II, Guernsey County
Alyssa Bartlett, Guernsey County
Kristi Bates, Guernsey County
Nickolas Bates, Guernsey County
Robin Bodner, Guernsey County
Reanna Frabel, Guernsey County
Logan Helmick, Guernsey County
Sondra Jones, Guernsey County
Makayla Lochiatto, Guernsey County
Anna Malett, Guernsey County
Miranda Miser, Guernsey County
Anna Jone’t Mitchell, Guernsey County
Brady Neuhart, Guernsey County
Samantha Perkins, Guernsey County
Olivia Rhodes, Guernsey County
Samantha Roe, Guernsey County
Ryan St. Clair, Guernsey County
Trislyn Treherne, Guernsey County
Randall Tucker, Guernsey County
Alyssa Williams, Guernsey County
Samantha Workman, Guernsey County

Madison High School Alumni Scholarship

Kyle Wells, Guensey County

Mary E. Kackley-Brill Scholarship

Abigail Stratton, Guernsey County

Ora Anderson Scholarship

Daniel Bancroft, Trumbull County
Don Ingold, Muskingtum County
Johnathan King, Tuscarawas County

Southern Perry County Academic Endowment Scholarships

Jesse, Olema, and Ralph Drake Scholarship
Makayla Alexander, Perry County
Garrett Bartley, Perry County
Korrie Block, Perry County
Clinton Boring, Perry County
Austin Collins, Perry County
Hannah Dishon, Perry County
Sanae Dutiel, Perry County
Autumn Garbline, Perry County
Haley Hurst, Perry County
Andrew Jeffers, Perry County
Stephan McGrath, Perry County
Chelsea Spergin, Perry County
Traven Wood, Perry County

Ben Shaver Scholarship
Makayla Alexander

Briggs Family Scholarship
Garrett Bartley, Perry County
Hannah Dishon, Perry County

Bruce and Dolores Hannah Scholarship
Korrie Block, Perry County

Catherine Blankenship Scholarship
Aubrey Hand, Perry County

Charlene Joseph Scholarship
Austin Collins, Perry County

Commander Lambert Scholarship
Chelsea Spergin, Perry County

Donald and Catherine Palmer Scholarship
Clinton Boring, Perry County

Jack and Clara Reho Scholarship 
Garrett Bartley, Perry County

John and Elsie Exenkemper Scholarship 
Austin Collins, Perry County

Joseph and Marie Litchenstein Scholarship
Andrew Jeffers, Perry County

Murray and Lulu Brown Scholarship 
Stephan McGrath, Perry County

Paul and Charlotte Hope Scholarship
Sanae Dutiel, Perry County

Robert Woodruff and Charles and Elizabeth Woodruff Scholarship
Traven Wood, Perry County

Shawnee Alumni Association Scholarship
Autumn Garbline, Perry County

Southern Perry County Academic Endowment Fund
Hannah Dishon

Vincent and Gene Hope Scholarship
Sanae Dutiel, Perry County

William and Frances Dunlap Scholarship
Haley Hurst, Perry County

Wayne White and Bob Evans Legacy Scholarship

Ashton Amos, Washington County
Daniel Bancroft, Trumbull County
April Bartenschlag, Muskingum County
Lindsey Barto, Trumbull County
Sarah Beam, Morgan County
Lydia Beardsley, Washington County
Mackenzie Brown, Ross County
Bailie Brownstead, Lawrence County
Hannah Burns, Highland County
Morgan Cottrill, Hocking County
Danielle Darling, Washington County
Sanae Dutiel, Perry County
Rachel Dziewatkoski, Jefferson County
Donald Falbo, Belmont County
Shelby Garey, Perry County
Lena Harvey, Scioto County
Matthew Heffinger, Mahoning County
Quinci Jones, Muskingum County
Noor Khalaylah, Mahoning County
Johnathan King, Tuscarawas County
Cady Lenington, Washington County
Vanessa McGinnis, Highland County
Christopher Meade, Adams County
Colton Meade, Adams County
Kaylen Morrison, Washington County
Braden Potts, Muskingum County
Sydney Prince, Muskingum County
Cody Rawlins, Lawrence County
Tyler Ryan, Adams County
Molly Scheich, Noble County
Kaitlyn Seevers, Washington County
Kassandra Settles, Muskingum County
Alexandria Smith, Columbiana County
Victoria Stratton, Mahoning County
Noah Townsend, Muskingum County
Kyle Turner, Jackson County
Abigail Waugh, Jackson County
Winter Wilson, Athens County
Logan Woodyard, Jackson County

Weissinger Family Memorial Scholarship

Samantha Miller, Seneca County

Winnie Mae Sharpe Scholarship

Reanna Frabel, Guernsey County