Donor Spotlight

Donor Spotlight

Jeff Chaddock and his partner Mark Morrow are challenging you to leave a gift beyond your lifetime.

Learn more

2015


AK Steel Foundation STEM Scholastic Award

John Barba II, Guernsey County
Nickolas Bates, Guernsey County
Justin Bonifield, Muskingum County
Nicholas DeLucia, Mahoning County
Kerrigan Hoover, Jackson County
Hannah Jarvis, Columbiana County
Dana Jolley, Athens County
Robert McCormick, Adams County
Katherine McQuithy, Scioto County
Abbey Perry, Ross County
Clay Weckbacher, Monroe County
Charles Woodrum, Trumbull County

Ariana Ulloa Scholarship

Charlea Grant, Meigs County
Shannon Litton, Lawrence County

Bachtel Academic Award

Haley Kennedy, Meigs County
Collen Young, Meigs County

Bachtel Athletic Award

Kelsey Hudson, Meigs County
Ty Phelps, Meigs County

Bellisio Foods Scholarship

Makayla Clarkson, Jackson County
Amber Gilliland, Jackson County
Peyton Miller, Jackson County
Amber Moore, Jackson County
Johanna Younce, Minnesota

Cambridge High School Class of 1957 Scholarship

Kaitlyn Hodges, Guernsey County

Doug Steele Memorial Scholarship

Emily Grace Yanico, Guernsey County

Dr. Allen Smith Memorial Scholarship, Scholastic Award

Bryon Lord, Jackson County
Levi Miller, Jackson County
Peyton Miller, Jackson County

Dr. Allen Smith Memorial Scholarship, Community Service Award

William Massie, Jackson County
Gabbie Rowland, Jackson County
Casey Walker, Jackson County

Jeff Cox and Jane Cox Schumacher Scholarship

Nickolas Bates, Guernsey County
Robin Bodner, Guernsey County
Katelyn Dimmerling, Monroe County
Clay Weckbacher, Monroe County

Jennifer Garrison Public Service Scholarship

Adrienne Blair, Washington County
KyLynn Buchanan, Washington County
Maggie Hartshorn, Monroe County
Madison Sury, Washington County
Kyle Windland, Washington County

Lee Beckett Legacy Scholarship

Conner Hammonds, Athens County
Kaylie Yinger, Athens County

Lester and Thelma Ellwood Scholarship

Britt Adams, Guernsey County
Seth Adkins, Guernsey County
John Barba II, Guernsey County
Alyssa Bartlett, Guernsey County
Kristi Bates, Guernsey County
Robin Bodner, Guernsey County
Joseph Galloway, Guernsey County
Joshua Jamiel, Guernsey County
Katelyn Larrick, Guernsey County
Elijah LePage, Guernsey County
Miranda Miser, Guernsey County
Brady Neuhart, Guernsey County
Olivia Rhodes, Guernsey County
Samantha Roe, Guernsey County
Trislyn Treherne, Guernsey County
Randall Tucker, Guernsey County
Alyssa Williams, Guernsey County
Samantha Workman, Guernsey County

Madison High School Alumni Scholarship

Kristi Bates, Guernsey County

Mary E. Kackley-Brill Scholarship

Brady Neuhart, Guernsey County

Ora Anderson Scholarship

Zachariah Hickenbottom, Pike County
Keri Hunt, Hocking County

Southern Perry County Academic Endowment Scholarships

Jesse, Olema, and Ralph Drake Scholarship with support from SPCAEF
Makayla Alexander
Clinton Boring
River Bowers
Garnet DeCoursey
Jacyntha Dutiel
Haley Hurst
Andrew Jeffers
Kody McFann
Stephen McGrath
Samantha Palmer
Katlyn Perani
Kayla Pennington
Tyler Rine
Christina Searles
Jessica Sobers
Belford (Donald) Spergin
Makala Summers
Traven Wood


Briggs Family Scholarship Fund
Clinton Boring
Andrew Jeffers
Kody McFann
Traven Wood

Bruce and Dolores Hannah Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Katlyn Perani

Catherine Blankenship Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Korrie Tucker

Charlene Joseph Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Kayla Pennington

Commander Lambert Scholarship
Christina Searles

Donald and Catherine Palmer Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Samantha Palmer

Jack and Clara Reho Scholarship and the Blake and Underwood Community Fund
Belford (Donald) Spergin

John and Elsie Exenkemper Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Tyler Rine

Joseph and Marie Litchenstein Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Jacyntha Dutiel

Murray and Lulu Brown Scholarship and the Blake and Underwood Community Fund
River Bowers

Paul and Charlotte Hope Scholarship and the Blake and Underwood Community Fund
Haley Hurst

Robert Woodruff and Charles and Elizabeth Woodruff Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Jessica Sobers

Shawnee Alumni Association Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Makala Summers

Vincent and Gene Hope Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Garnet DeCoursey

William and Frances Dunlap Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Stephen McGrath

Susan K. Ipacs Nursing Legacy Scholarship

Ashley Hill, Perry County

Wayne White and Bob Evans Legacy Scholarship

Bobby Adams, Clermont County
Nickolas Bates, Guernsey County
Anthony Bazler II, Scioto County
Robin Bodner, Guernsey County
Dakota Brooker, Washington County
Olivia Casto, Lawrence County
Nicholas DeLucia, Mahoning County
Jason Downie, Ashtabula County
Kathryn Foltz, Perry County
Sara Fraser, Mahoning County
Alisha Gupta, Muskingum County
Hannah Jarvis, Columbiana County
Dana Jolley, Athens County
Jacy Jones, Lawrence County
Jeremiah Jones, Muskingum County
Alexandria King, Scioto County
Karl Klopfstein, Clermont County
Christopher Lewis, Lawrence County
Hunter Mattern, Columbiana County
Robert McCormick, Adams County
MacKenzie Merrick, Perry County
Gage Mosley, Ross County
Abbey Perry, Ross County
Austin Roach, Lawrence County
Mikhaila Roe, Scioto County
Christopher Sabin, Ross County
Allison Sargent, Scioto County
Kristin Schneider, Scioto County
Charles Skaggs, Ross County
Izabella Timmons, Ross County
Kaitlyn Verina, Trumbull County
Clay Weckbacher, Monroe County
Rebecca Wheeler, Muskingum County
Ruby Williams, Athens County

Winnie Mae Sharpe Scholarship

Kaitlynn Roberts, Guernsey County