Donor Spotlight

Donor Spotlight

Jeff Chaddock and his partner Mark Morrow are challenging you to leave a gift beyond your lifetime.

Learn more

2014


AK Steel Foundation STEM Scholastic Award

Sean Allen, Hocking County
John Barba II, Guernsey County
Hayden Burkholder, Coshocton County
Ellison Fellers, Muskingum County
Catherine Matheny, Ross County
Melinda Nelson, Guernsey County
Christian Parks Cuzzolini, Ross County
Tiffany Scheadler, Clermont County
Malle Schilling, Muskingum County
Cassie Shankland, Washington County
Nathanael Steele, Muskingum County

Ariana Ulloa Scholarship

Paola Benefo, Franklin County
Rachel Riggs, Hocking County

Bachtel Academic Award

Bradley Helton, Meigs County
Morgan Russell, Meigs County
Alexis Schwab, Meigs County

Bachtel Athletic Award

Olivia Cremeans, Meigs County
Taylor Rowe, Meigs County
Cody White, Meigs County

Bellisio Foods Scholarship

Courtney Davis, Scioto County
Amber Gilliland, Jackson County
Kerrigan Hoover, Jackson County
Jordan Mack, Dakota County, Minnesota
Amber Moore, Jackson County
Madeline Younce, Vadnais Heights, Minnesota

Ben and Alyce Shaver Scholarship

Stephen McGrath, Perry County
Zack Tokie, Perry County
Dakota Sinift, Perry County
Donald Spergin, Perry County
Haley Williams, Perry County

Cambridge High School Class of 1957 Scholarship

Jonathan Wheeler, Guernsey County

Don Coss Memorial Scholarship

James Antalis, Guernsey County
Charles Beaver, Guernsey County
Chase Brown, Muskingum County
Parker Evans, Muskingum County
Quintin Fettes, Guernsey County
Kyle Khune, Muskingum County
Luke Larson, Muskingum County
Ryan Lovette, Guernsey County
James Luyster, Guernsey County
Jacob Schubert, Guernsey County
Benjamin Stadiford, Guernsey County
Dillon Sunnafrank, Guernsey County
Matthew Tom, Muskingum County
Robert Warne, Guernsey County

Doug Steele Memorial Scholarship

Angel Baker, Guernsey County

Dr. Allen Smith Scholarship, Scholastic

Kerrigan Hoover, Jackson County
Alan Parana, Jackson County
Carly Polcyn, Jackson County

Dr. Allen Smith Scholarship, Community

Rachel Green, Jackson County
Lydia Mullins, Jackson County

Jeff Cox and Jane Cox Schumacher Scholarship

Robert Douglass III, Guernsey County
Benjamin Greene, Monroe County
Caitlyn Smith, Guernsey County
Eric Ward, Monroe County

Jennifer Garrison Public Service Scholarship

Micaela Connors, Belmont County
Chandler J Cunningham, Washington County
Aaron Ebbert, Belmont County
Margaret Huck, Washington County
Cassandra Seneff, Belmont County

Lee Beckett Legacy Scholarship

Jennah Addis, Athens County
Eligius Fox, Athens County

Lester and Thelma Ellwood Scholarship

Britt Adams, Guernsey County
John Barba II, Guernsey County
Bethany Bergerson, Guernsey County
Alissa Bodner, Guernsey County
Paige Cooley, Guernsey County
Joseph Galloway, Guernsey County
Miranda Miser, Guernsey County
Melinda Nelson, Guernsey County
Ryan St. Clair, Guernsey County
Alicia Swain, Guernsey County
Angelia Werner, Guernsey County
Alyssa Williams, Guernsey County

Madison High Alumni Scholarship

Robert Douglass, Guernsey County

Mary E. Kackley-Brill Scholarship

Morgan McElroy, Guernsey County

Ora Anderson Scholarship

Morgan Russell, Meigs County
Mallory Spring, Muskingum County

Southern Perry County Academic Endowment Scholarships

Jesse, Olema & Ralph Drake Scholarship with support from SPCAEF
Katie Blaney
Clinton Boring
Jacyntha Dutiel
Aubrey Hand
Rebecca Houk
Andy Jeffers
Brittney Kirkpatrick
Jill Lucas
Stephen McGrath
Samantha Palmer
Donald Spergin
Makala Summers
Mariah Thompson
Zack Tokie
Korrie Tucker
Destiny Wilson
Traven Wood

Briggs Family Scholarship
Jacyntha Dutiel

Briggs Family Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Rebecca Houk
Destiny Wilson


Bruce and Dolores Hannah Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Clinton Boring

Catherine Blankenship Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Aubrey Hand
Brittney Kirkpatrick

Catherine Blankenship Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Korrie Tucker

Charlene Joseph Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Mariah Thompson

Commander Lambert Scholarship
Samantha Palmer
Makala Summers
Mariah Thompson

Donald and Catherine Palmer Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Samantha Palmer

Jack and Clara Reho Scholarship and the Blake and Underwood Community Fund
Jacyntha Dutiel

John and Elsie Exenkemper Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Donald Spergin

Joseph and Marie Litchenstein Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Andy Jeffers

Murray and Lulu Brown Scholarship and the Blake and Underwood Community Fund
Stephen McGrath

Paul and Charlotte Hope Scholarship and the Blake and Underwood Community Fund
Zack Tokie
Robert Woodruff and Charles & Elizabeth Woodruff Scholarship and the Hazel Post Fisher Community Fund
Jill Lucas

Shawnee Alumni Association Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Katie Blaney

Southern Perry County Academic Endowment Fund Award
Katie Blaney
Rebecca Houk
Andy Jeffers
Jill Lucas

Vincent and Gene Hope Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Makala Summers

William and Frances Dunlap Scholarship and the Bob and Ruth Holland Community Fund
Traven Wood

Susan K. Ipacs Nursing Legacy Scholarship

Molly Wales, Athens County

Wayne White and Bob Evans Legacy Scholarship

Sean Allen, Hocking County
John Barba II, Guernsey County
Kimberly Bean, Guernsey County
Olivia Bobb, Muskingum County
Tyler Brummett, Adams County
Hayden Burkholder, Coshocton County
Johnathon, Carpenter, Noble County
Alana Chronister, Jefferson County
Kelsey Clinton, Highland County
Makenna Collins, Monroe County
Micaela Connors, Belmont County
Jaden Derwacter, Perry County
Molly Dunlap, Meigs County
Dylan Edwards, Columbiana County
Evan Elliott, Belmont County
Sarah Everhart, Ross County
Danielle Ford, Trumbull County
Caitlin Foster, Jackson County
Eligius Fox, Athens County
Michael Givens, Guernsey County
Alexa Goffos, Trumbull County
Kerrigan Hoover, Jackson County
Abigail Houser, Meigs County
Josey James, Muskingum County
Alicia Kunkler, Muskingum County
Nicole Lang, Washington County
Leah Leshnack, Trumbull County
Ryan Lingerak, Hocking County
Robert Madden, Scioto County
Rachel Mass, Mahoning County
Catherine Matheny, Ross County
Jacob McCutcheon, Washington County
Amy Mehlman, Belmont County
Alyssa Miller, Washington County
Katie Miller, Washington County
Amber Moore, Jackson County
Anna Payne, Lawrence County
Jessica Pelfrey, Clermont County
Rachel Riggs, Hocking County
Kelsey Risner, Pike County
Corinne Schoren, Ashtabula County
Travis Scheadler, Clermont County
Tiffany Scheadler, Clermont County
Malle Schilling, Muskingum County
Nathanael Steele, Muskingum County
Carly Taylor, Meigs County
Jessica Walton, Muskingum County
Justin Warner, Washington County
Brittany Webb, Lawrence County
Alyssa Williams, Guernsey County

Winnie Mae Sharpe Scholarship

Amber Craver, Guernsey County

Zelma Gray Medical School Scholarship Fund

Kaci Cunningham, Guernsey County
Marlee Reardon, Guernsey County
Devin Wheeler, Guernsey County